Téma III - Odpady

Školní rok 2017/2018

Tento rok naší Ekoškolku provází téma odpady. Děti ve třídách analyzují sbírání a třídění odpadu v naší mš. Celý rok pracují podle vytvořeného plánu, do kterého stále přibývají nové nápady a podněty. Děti během roku vyrobily krabice na tříděný odpad, pravidelně se starají o vyvážení do Ekodvora, sbírají pet vršky pro kamaráda z naší mš , zapojily se do sběru odpadků v projektu „ Ukliďme svět“, zapojily se do soutěže – malujeme s Plastožroutem, kterou vyhrály.  Rodiče z Ekotýmu názorně seznámili na jedné ze schůzek děti, co všechno se děje s odpadem od jeho sběru přes třídění až po energetické využití.   Na další schůzku si přichystaly pro děti zajímavé téma – jak snížit spotřebu použití igelitových sáčků při nákupu. Děti měly možnost na modelové situaci vyzkoušet nakupovat v obchodě a nabírat věci do igelitových sáčků a  nebo nakupovat  s vlastními donesenými taškami. Děti potom porovnávaly spotřebu igelitových tašek a množství odpadu z nákupu.  Společně navrhovaly řešení, jak vyrobit a využívat vlastní textilní tašky. Maminky našily sáčky  a s dětmi i si vyrobily vlastní barevnou tašku z různých recyklovaných materiálů (záclony, zbytky látek) na balení nakoupeného zboží, převážně ovoce, zeleniny a pečiva. Pytlíčky různých velikostí si zdobily foukacími fixami na textil, navlékaly barevné šňůrky a nezapomněly si vyrobit i cedulku, na kterou se nalepují gramáže potravin. Během tvoření si rodiče vyměnili osobní zkušenosti s tímto způsobem nakupování nejen v místním obchodě, ale i ve velkých obchodních řetězcích. Nikdo z rodičů se nesetkal s negativní reakcí při nakupování do vlastních sáčků ze strany prodavaček.  Společná akce se ekotýmu i ostatním zúčastněným líbila, a už se těšíme na další společné setkání.

Mgr. Jitka Novotná

EKODÍLNY - výroba pytlíčků